Rowerem zamiast autem po Rybniku?

Czy chcąc odwiedzić centrum Rybnika, jesteś w stanie zostawić samochód w garażu? W Rybniku powstaje plan zrównoważonej mobilności miejskiej. Chodzi o to, by zamiast autem po centrum jeździć rowerem lub autobusem. Urzędnicy zachęcają do rozpoczęcia społecznej dyskusji o tym, jak rybniczanie powinni się przemieszczać i jak miasto może im to ułatwić.

 

SAMSUNG

Rowerem zamiast autem po Rybniku? fot. rybniklubieto

Ze względu na specyfikę tematu, niezwykle ważnym elementem tych prac są konsultacje społeczne z mieszkańcami Rybnika, zarówno tymi, korzystającymi z komunikacji miejskiej i alternatywnych środków  transportu jak i z użytkownikami samochodów. Zarówno jedni jak i drudzy zostaną poproszeni o wskazanie barier w poruszaniu się z jednego punktu miasta na drugi oraz przyczyn, dla których jazda samochodem wielu mieszkańcom wydaje się najbardziej optymalna.

 

„Jest to temat niezwykle ważny, dlatego gorąco apeluję do wszystkich mieszkańców o włączenie się w tę rozmowę o przyszłości miasta i udział w konsultacjach oraz o wyrażenie swojej opinii – jak by ona nie była” – zachęca prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

„Co zrobić żeby ten system działał jak najsprawniej? Oczywiście nigdy nie będzie działać idealnie, bo nie ma takiej możliwości, by 138 tys. mieszkańców Rybnika powiedziało: jest rewelacyjnie i każdy ma wszędzie blisko. Nie, zawsze ktoś będzie miał do przystanku 100 metrów, a ktoś inny 250… Trzeba jednak szukać rozwiązań, które będą najbardziej optymalne, stąd potrzeba takich konsultacji” – przekonuje prezydent Piotr Kuczera.

 

Konsultacje z mieszkańcami odbywać się będą od 13 do 20 czerwca. W sumie zaplanowano 10 spotkań, w różnych częściach miasta, w tym całodniowe warsztaty w trakcie Dni Rybnika.

 

„W formie ćwiczeń będziemy pytać mieszkańców jak najsprawniej dotrzeć bez samochodu – to znaczy pieszo, rowerem czy autobusem – z ich dzielnicy np. do centrum miasta, do miejsca pracy, czy do szkoły” – zapowiada Anna Karłowska z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Celem konsultacji jest przede wszystkim spojrzenie na miasto z perspektywy mieszkańców i użytkowników, poznanie przyczyn, dla których  rezygnacja z samochodu stanowi dla mieszkańca utrudnienie bądź wręcz uniemożliwia przemieszczanie się po Rybniku.  Co należy zmienić w Rybniku, żeby mieszkańcy wszystkich dzielnic mogli dotrzeć do centrum bez wsiadania do samochodu?  Jak można usprawnić transport autobusowy z perspektywy mieszkańców? Jakie są przeszkody korzystania z niego?

Spotkania w dzielnicach:

DZIELNICE

 

DATA MIEJSCE
Boguszowice Stare, Boguszowice Osiedle, Kłokocin, Gotartowice

 

13 czerwca,

godz. 17.00

Dom Kultury Boguszowice,

Plac Pokoju 1

Paruszowiec Piaski, Rybnik Północ, Kamień, Ligota-Ligocka Kuźnia

 

14 czerwca,

godz. 17.00

II LO im. Frycza Modrzewskiego,

ul. Mikołowska 19

Meksyk, Chwałowice, Radziejów, Popielów

 

 

15 czerwca,

godz. 17.00

Dom Kultury Chwałowice,

ul. 1 Maja 91B

Wielopole, Golejów, Ochojec, Grabownia

 

 

16 czerwca,

godz. 17.00

Budynek OSP w Golejowie

ul. Gliwicka 257

DNI RYBNIKA

(wszystkie dzielnice)

18 czerwca,

godz. 9.00-18.00

Punkt Informacji Miejskiej,

ul. Sobieskiego 20

(dawna Cepelia)

Śródmieście

 

 

20 czerwca,

godz. 17.00

Urząd Miasta Rybnika,

ul. B. Chrobrego 2, sala 264

Chwałęcice, Stodoły, Zebrzydowice

 

 

21 czerwca,

godz. 17.00

Szkoła Podstawowa 27

w Chwałęcicach, ul. Gzelska

Maroko-Nowiny, Smolna

 

 

22 czerwca,

godz. 17.00

Młodzieżowy Dom Kultury,

ul. Broniewskiego 23

Zamysłów, Niedobczyce, Niewiadom

 

 

23 czerwca,

godz. 17.00

Dom Kultury Niedobczyce,

ul. Barbary 23

Orzepowice, Rybnicka Kuźnia

 

 

24 czerwca,

godz. 17.00

Gimnazjum nr 4,

ul. Rybacka 55

Źródło: UM Rybnik