Różowy horyzont Laury Paweli z Niedobczyc

Pochodząca z Niedobczyc artystka Laura Pawela otrzymała dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na swój projekt pn. „Różowy horyzont”. Punktem wyjścia dla artystki jest prawdziwa historia z połowy XIX wieku, kiedy to za namową księdza jezuity niemal cała śląska wieś wyemigrowała do Teksasu gdzie założyła pierwszą polską osadę w USA.

 

Bez tytułu

Różowy horyzont Laury Paweli z Niedobczyc/ Kadr z filmu Różowy Horyzont

Średniometrażowy film będzie świadomie sfabrykowanym oszustwem, opowieścią o poszukiwaniu lepiej zorganizowanego świata, o buncie i szaleństwie, utracie wiary. Ważnym elementem opowieści będzie sprzeniewierzenie się religii przedstawionej jako składnik systemu opresji i przemocy ideologicznej, przeszkoda w realizacji najprostszych celów. Igranie z rzeczywistością, antyklerykalizm, mylenie tropów poprzez tworzenie alternatywnej rzeczywistości, poszukiwania na styku realnego i nierealnego, przerażające skutki wpływu fałszywych proroków – to główne wątki filmu, którego realizację Pawela rozpoczęła w ubiegłym roku.

Film zbudowany będzie z materiałów pozyskanych z archiwów telewizyjnych i filmowych oraz współczesnych wypowiedzi twórców pracujących z Kutzem nad jego niezrealizowanym filmem. Całości dopełnią specjalnie spreparowane przez artystkę materiały filmowe będące rzekomą dokumentacją Kutza do Różowego horyzontu – jednego z niezrealizowanych dzieł filmowych opisanych przez prof. Tadeusza Lubelskiego w książce Historia niebyła kina PRL.

Film będzie nawiązaniem do ostatnich przedsięwzięć artystycznych oraz prac badawczych prowadzonych przez Pawelę w Polsce i USA skoncentrowanych wokół utopijnego osadnictwa w XIX wiecznych Stanach Zjednoczonych i licznych towarzyszących mu koncepcji socjologicznych i filozoficznych.

Źródło: Mirosław Górka/ trafrybnik.pl

ZOBACZ zwiastun