Szukając śladów PRL w Rybniku

Charakterystyczny Okrąglak, ikony rybnickiego handlu czyli Hermes i Domus – w Rybniku nie zatarły się ślady PRL-u. Dziś szukali ich mieszkańcy, w ramach akcji „Przewodnik czeka w Rybniku”.

Rybnik. Śladami PRL. Arc. L.Tyl/UM

Rybnik. Śladami PRL. Arc. L.Tyl/UM

Już po raz jedenasty rybniczanie (i nie tylko) spacerowali w niedzielne popołudnie, odkrywając na nowo nasze miasto. Tym razem przeszło 100 osób, pod wodzą przewodnika PTTK, Piotra Polaka, szukało w mieście śladów PRL-u.  A tych wciąż niemało. Dawne budynki partyjne, przy ul. Kunickiego (dziś Białych), charakterystyczna bryła Okrąglaka, potężny gmach Teatru Ziemi Rybnickiej, kolorowe mozaiki przy ówczesnym rybnickim „oknie na świat”, czyli EMPIKu, przy ul. Kościuszki, czy ikony rybnickiego handlu – domu towarowe Hermes i Domus?

 

– Popłynęły historie i lawina wspomnień, ponieważ – jak łatwo się domyślić patrząc na przekrój wiekowy uczestników wycieczki – każdy zapamiętał inny okres czasów, określanych dziś mianem „komuny”. Te kilkadziesiąt lat historii, wciąż doskonale pamiętanej przez większość z nas, to niewyczerpana skarbnica opowieści, temat-rzeka, do którego prawdopodobnie będziemy jeszcze w naszych spacerach nieraz wracać – mówią organizatorzy.

Akcja Przewodnik czeka w Rybniku, organizowana jest przez Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika, rybnicki oddział PTTK i serwis „Zapomniany Rybnik”.